Myslel jsem, že o této mé výpravě nebude co povídat, ale vzhledem k mému unikátnímu objevu mně nedalo, abych něco málo napsal. Alena mě už dlouho posílala do lázní, ulevit svým špatně skrývaným bolestem kloubů a zad, po důkladném prožhavení internetu, jsem si za stejný prachy vybral "lázně" Matala na jižním pobřeží Kréty. Alena z pracovních důvodů nemohla jet se mnou, tak jsem vyrazil sám. Připouštím, že se mně trochu stýskalo, ale mělo to i své výhody, o každém svém kroku, sedu, lehu, tempu a loku jsem rozhodoval jen já.
Prozkoumával jsem okolí podél pobřeží, útesy a skály, fotografoval dynamiku šplouchů vln a snažil se, abych se vrátil v lepším stavu, než jsem odjel. Jižním směrem od Mataly byla nahatá pláž "Red beach", měla tu výhodu, že se k ní nedalo dojet autem, takže ti největší lenoši přes kopec nedorazili. Výhodou také bylo, že odpadly stařecké problémy s mokrými plavkami, ale to bylo vyřešeno i na tom mém dalším objeveném místečku.
Při zkoumání útesů opačným směrem od Mataly jsem zahlédl malou opuštěnou plážičku, na kterou jsem se ne úplnně jednoduše, ale také ne nebezpečně sesunul od taverny "Mystical viev" šikmo doleva. Bylo to od mého bydliště v Matale asi 3,5 km, ale chodil jsem tam každý den až do konce pobytu. Za těch deset dní tam cestu pěšky našla jen jedna mladá dvojice, ale i ti měli za velkými balvany svoje soukromí. Také se tam objevilo pár zdatných šnorchlistů, ze vzdálené pláže Komo, odpočinuli si a plavali zpět. Mnoho velkých balvanů, které se tady kdysi odtrhly ze skály něco skutečného připomínalo, takže mně chvíli nedocházelo, že jeden z nich není vytvořen jen přírodou. Byla z něj vytesána hlava indiána s náušnicemi (nebo že by to byl pokus o známou krétskou nymfu Idu?) v průměru asi 2,5 m, ze strany od moře trochu ošlehána vlnobitím a prosolena, z druhé strany celkem zachovalá. Myslím, že tady byla z dob beatníků, kteří tady před padesáti roky s oblibou do skal tesali, žádný tak velký výtvor jsem v okolí Mataly ale neviděl. Na jedné z fotek jsem se s ní na samospoušť zvěčnil, aby byla velikost patrna. Pokud by někdo z vás o ní již něco věděl, velmi by mě to zajímalo, zatím se považuju za prvního českého objevitele této pamětihodnosti.© Vít Chlumecký